Type to search

POLITIKA SPRÁVY

Korupcia a predražené tendre! Takto vyzerá prepojenie Progresívneho Slovenska a Smeru

Firma, ktorej spolumajiteľom je člen Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko, dodávala štátu predražené služby. V tendroch, ktoré sa javia ako zmanipulované. Progresívne Slovensko sa zdá byť až moc prepojené so Smerom.

 

Spoločnosť Monogram Technologies, v ktorej vlastní štvrtinový podiel Ivan Štefunko, uspela v podozrivých eurofondových tendroch na vedu. V jednom z nich jej zvláštnym spôsobom “konkurovala“ spoločnosť Anext, spájaná s bývalým ministrom Jánom Počiatkom (Smer). Lepšie povedané vďaka spoločnosťi Anext získala Štefunkova firma zákazku za milióny, pretože aj napriek svojim predraženým cenám sa stále javila ako tá lacnejšia varianta.

 

Firma Monogram Technologies vznikla v roku 2005. O tri roky neskôr sa stal jej spolumajiteľom – cez spoločnosť Monogram Ventures – aj Štefunko. Práve v tomto čase tržby Monogramu závratne stúpali – až na úroveň osem miliónov eur v roku 2012.  

 

O dva roky neskôr získala táto firma štátnu zákazku za 2,5 milióna eur. Išlo o dodávku vedeckých zariadení a príslušenstva pre Žilinskú univerzitu. V rámci zákazky dodala 38 položiek pre vedecké účely. Celá súťaž aj ceny však vzbudzujú vážne pochybnosti.

 

Progresívne Slovensko spája s Počiatkom biznis za milióny!

Viac informácií sa dočítate v článku…

Viacero položiek v obstarávaní totiž javí známky vysokého predraženia. Nie je to však možné overiť u všetkých, keďže pri niektorých položkách neexistuje bližšia špecifikácia.  

 

Najlepším príkladom predraženia sú licencie na IBM dopravné centrum, ktoré sa v roku 2014 predávali za 90-tisíc dolárov (v tom čase 67 500 eur).  Firma Monogram ich však univerzite dodala za 174-tisíc eur. Keďže sa dodávali tri licencie, univerzita mohla prísť o vyše 300-tisíc eur. Za jedinú z 38 položiek v tendri.  

 

Iba z registra zmlúv, na ktorý sme sa našťastie nemuseli pýtať, pretože jeho údaje sú od Radičovej vlády verejné, vyplýva, že Štefunkove firmy, či projekty, ku ktorým sa hlási (Neulogy, Neulogy ventures, Monogram Technologies, pelicantravel.sk a i.) zinkasovali už viac ako 10 miliónov eur zo štátnych peňazí, no napriek tomu ich Štefunko opisuje ako úspešné súkromné spoločnosti.

Napovieme, že tieto sa týkajú najmä takmer tridsaťmiliónového kontraktu na výskum geotermálnych plazmových vrtákov realizovaných istou trnavskou spoločnosťou, ktorú podľa nášho zdroja vo Výskumnej agentúre Ministerstva školstva SR Ivan Štefunko pomáhal zakladať.

 

Aj od tejto agentúry spoločnosť už zinkasovala takmer 3 milióny eur. Ďalšie vyše 2 milióny zinkasovala firma od Ministerstva hospodárstva riadeného ďalším smerákom Petrom Žigom.

 

Jeden z kľúčových ľudí šéfa úradu vlády Slovenskej republiky: „Ivan Štefunko sem chodí ako na klavír a pýta stále peniaze na kampaň a niekto tu na úrade mu ich dáva, preto si myslím, že Progresívne Slovensko a SMER­‑SD sú až priveľmi prepojené“.

Loading...
sk_SKSlovak
sk_SKSlovak