Type to search

POLITIKA

Korupcia a miliónové škody! Starosta z PS-Spolu sa naozaj vyznamenal

Predseda strany Spolu, Miroslav Beblavý sa často pasuje do role najväčšieho bojovníka proti oligarchom, podvodníkom a proti korupcii. Ich starostom a sponzorom strany je však kontroverzný podnikateľ Ľuboš Hačko, ktorý uzavrel kontroverzný obchod so železnicami, čím prišli slovenskí daňoví poplatníci o stámilióny eur. Hačko taktiež porušil zákon tým, že sa po nástupe na starostovskú stoličku neodhlásil z výkonnej funkcie vo firme.

 

Ľuboš Hačko je starostom obce Horná Krupá a v roku 2018 kandidoval s podporou strany Spolu Miroslava Beblavého. Starostom je však už od roku 2014 (vtedy kandidoval za SDKÚ), no do dnes je evidovaný ako konateľ vo firme H&H Potôčky, čo zákon nedovoľuje. Verejní funkcionári sa totiž musia do 3 mesiacov od nástupu na svoj post odhlásiť zo všetkých výkonných pozícií vo firmách.

 

Oveľa problematickejšie sú však jeho podnikateľské aktivity z minulosti, kedy spoluvlastnil firmu s oligarchom Ivanom Petríčkom. Hačko uzavrel stámiliónový kontroverzný projekt so železnicami SR, ktorý mal byť zaplatený z eurofondov, no po viacerých nezrovnalostiach a podozreniach ich Brusel stopol. Nakoniec teda museli podivný obchod s Hačkovou firmou zaplatiť slovenskí daňoví poplatníci.

 

Štátne železnice v roku 2009 vyhlásili tender na modernizáciu 12 kilometrovej železničnej trate za 245 miliónov eur. Po dvoch rokoch sa schyľovalo k podpisu zmluvy s firmou Skanska, ktorá dala najlacnejšiu ponuku. Vtedy však do hry vstúpil šéf konkurenčnej TSS Grade Ľuboš Hačko. Tvrdil, že železnice musia Skansku z tendra vylúčiť, lebo nesplnila pravidlá súťaže. Spochybnil aj údajné argumenty, pre ktoré chceli zmluvu podpísať.

 

Tesne pred podpisom stámiliónového kontraktu spoločnosť prešla reštrukturalizáciou. Súd TSS Grade zaviazal,  že musí dodávateľom zaplatiť iba 15 % z ich pohľadávok. Ide o rovnaký percentuálny podiel pohľadávok, ako mal svojim veriteľom zaplatiť Váhostav Juraja Širokého. Z jeho reštrukturalizácie sa vtedy stala významná politická kauza.

 

Hačko okrem toho, že kandidoval za starostu s podporu  Spolu je aj sponzorom tejto strany. Na účet im v decembri poslal 25-tisíc eur. Ľuboš Hačko je taktiež autorom programu strany Spolu v oblasti železničnej dopravy.

Podozrivého tendra sa pritom TSS Grade zúčastnila za vedenia Hačka, ktorý za TSS Grade podpísal aj zmluvu so železnicami. Rovnako sa za vedenia Hačka plánovala aj reštrukturalizácia, ktorá sa nakoniec odohrala už pod novým majiteľom.

 

„Je povinnosťou každého verejného funkcionára dodržiavať zákon o konflikte záujmov a musí niesť dôsledky v prípade jeho porušenia,“ uzavrela hovorkyňa strany Spolu Hudáčková.

 

Stranu Spolu Miroslava Beblavého skritizoval aj šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič : „Pre mňa je padni komu padni. Pre mňa jednoducho pri korupcii, pri rozkrádaní, alebo tunelovaní spoločných peňazí, ja nepoznám brata. Hanbil by som sa za také špinavé peniaze, ale Beblavý je ticho,“ povedal v relácii Téma dňa na TA3.

Neuveríte, za koľko predal Michal Truban svoju firmu!

Najväčšia slovenská webhostingová spoločnosť WebSupport…

Loading...
sk_SKSlovak
sk_SKSlovak